Interpunkce a speciální znaky
Interpunkční znaménka se používají k členění textu, patří mezi ně například tečka, čárka, středník, vykřičník, otazník a dvojtečka. Interpunkce má úplně jiný význam než diakritika. Diakritická znaménka se umisťují přímo k písmenům a pozměňují jejich význam (v češtině jde nejčastěji o háčky a čárky).
Psaní mezer
- Mezi tečku (.), čárku (,), vykřičník (!), otazník (?), dvojtečku (:) či středník (;) a následující slovo se přidává mezera, před nimi se nepíše, např. Lucie, přihraj.
- Bez mezery se v češtině zapisuje čárka v desetinných číslech (3,14) nebo tečka/dvojtečka v zápisu času (20.00 hodin).
- Mezera se píše před levou a za pravou závorku: příklad (názorný) týkající se psaní závorek.
- Mezi slova se píše vždy jen jediná mezera.
- Mezera může měnit význam sdělení, např. 20 km znamená „dvacet kilometrů“ (podstatné jméno). Číslovky následované přídavným jménem se píší bez mezery, např. 18letá = osmnáctiletá, 20km = dvacetikilometrový.
- Pevná (nezlomitelná) mezera slouží např. ke svázání předložky a následujícího slova (tak, aby předložka nezůstala na konci řádku).
- Mezerou lze oddělovat tisíce v zápisu čísel (42 000 losů), naopak nikdy se nepoužívá při psaní letopočtu (rok 2023).
Speciální symboly
- České uvozovky vypadají takto: „kuřátka“, anglické takto: “Walter”. Jedná se o zvláštní znaky, např. počáteční uvozovky je nepřípustné psát jako dvě čárky.
- Na klávesnici je běžně přítomen znak spojovníku (-), ten slouží ke spojování slov (např. fialovo-bílý, Brno-střed), obvykle se píše bez mezer.
- Pomlčka (krátká, en: –, dlouhá, em: —) obvykle vyjadřuje pomlku v řeči: v takovém případě se obaluje mezerami z obou stran (Podívej – to je ale spoušť!). Bez mezer se píše při vyjadřování rozsahu (10–12 °C). Pomlčku lze do textu vložit jako zvláštní znak. Běžné textové procesory obvykle během psaní na pomlčku přemění spojovník obalený mezerami či dvojici spojovníků.
- Ve vědeckých zápisech se používají indexy. Horní index: \mathrm{m^3}, dolní index: \mathrm{H_2O}.
- Mezi další často užívané zvláštní znaky patří např. & (ampersand, anglicky and), × či ∙ (znaménko krát, první variantu neplést s x), / (lomítko), ° (znak stupně) či ⟶ (šipka).
Zavřít