Pokud zvládáme základní princip binární soustavy, můžeme se pustit do aritmetických operací.
Sčítání binárních čísel
Binární čísla můžeme sčítat pod sebou velmi podobně, jako jsme zvyklí sčítat čísla v desítkové soustavě. Jediný rozdíl nastává, pokud sčítáme dvě jedničky. Protože 1_2 + 1_2 = 10_2, v takovém případě zapíšeme 0 a přenášíme 1 do vyššího řádu.
Odčítání binárních čísel
Odčítání binárních čísel funguje obdobně. K přenosu dochází pouze při počítání rozdílu 0_2 - 1. V takovém případě si „vypůjčíme“ jedničku z vyššího řádu – jako bychom počítali 10_2 - 1_2. Potom zapíšeme 1 a v dalším řádu navíc odečteme jedničku, kterou jsme si půjčili.
Násobení binárních čísel
Násobení binárních čísel je také téměř stejné jako u desítkových čísel. Násobíme tak, jako kdybychom měli dvě desítková čísla složená pouze z nul a jedniček. Sčítání řádků vzniklých násobením potom probíhá jako binární sčítání, které je popsáno výše.
Pokud máme binární číslo násobit mocninou dvojky, můžeme si práci velmi ulehčit. Stačí pouze přidat na konec čísla tolik nul, kolikátou mocninou dvojky násobíme. Například při násobení dvěma přidáváme 1 nulu (2 = 2^1), při násobení osmi přidáváme 3 nuly (8 = 2^3). Celočíselné dělení mocninou dvojky je také jednoduché, stačí odstranit tolik posledních číslic z dělence, kolikátou mocninou dvojky dělíme.
Rozhodovačka
Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.
Binární čísla: aritmetika (střední)
zadání: 44
Typicky zabere: 6 min
Psaná odpověď
Cvičení, ve kterém píšete odpověď na klávesnici.
Binární čísla: aritmetika (střední)
zadání: 40
Typicky zabere: 9 min
Binární křížovka
Vyplňte do křížovky nuly a jedničky a splňte všechny podmínky.