Nastavení cvičení


Pozor, nastavení je platné pouze pro toto cvičení a systém.

umime.to/MZ6


Stáhnout QR kód

Binární čísla: aritmetika

Binární čísla můžeme sčítat pod sebou velmi podobně, jako jsme zvyklí sčítat čísla v desítkové soustavě. Jediný rozdíl nastává, pokud sčítáme dvě jedničky. Protože 1_2 + 1_2 = 10_2, v takovém případě zapíšeme 0 a přenášíme 1 do vyššího řádu.

Odčítání binárních čísel funguje obdobně. K přenosu dochází pouze při počítání rozdílu 0_2 - 1. V takovém případě si „vypůjčíme“ jedničku z vyššího řádu – jako bychom počítali 10_2 - 1_2. Potom zapíšeme 1 a v dalším řádu navíc odečteme jedničku, kterou jsme si půjčili.

Násobení binárních čísel je také téměř stejné jako u desítkových čísel. Násobíme tak, jako kdybychom měli dvě desítková čísla složená pouze z nul a jedniček. Sčítání řádků vzniklých násobením potom probíhá jako binární sčítání, které je popsáno výše.

Pokud máme binární číslo násobit mocninou dvojky, můžeme si práci velmi ulehčit. Stačí pouze přidat na konec čísla tolik nul, kolikátou mocninou dvojky násobíme. Například při násobení dvěma přidáváme 1 nulu (2 = 2^1), při násobení osmi přidáváme 3 nuly (8 = 2^3). Celočíselné dělení mocninou dvojky je také jednoduché, stačí odstranit tolik posledních číslic z dělence, kolikátou mocninou dvojky dělíme.

Zavřít

Binární čísla: aritmetika (střední)

Vyřešeno:

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence