Přejít na cvičení:
Doplňování textu
Přejít na téma:
Komprese dat
Zobrazit na celou obrazovku
Procvičujte neomezeně

Váš denní počet odpovědí je omezen. Pro navýšení limitu či přístup do svého účtu s licencí se přihlaste.

Přihlásit se
Zobrazit shrnutí tématu
NJC
Sdílet

QR kód

QR kód lze naskenovat např. mobilním telefonem a tak se dostat přímo k danému cvičení nebo sadě příkladů.

Kód / krátká adresa

Tříznakový kód lze napsat do vyhledávacího řádku, také je součástí zkrácené adresy.

Zkopírujte kliknutím.

NJC
umime.to/NJC

umime.to/NJC

Komprese dat

Komprese je proces, kterým můžeme výrazně zmenšit prostor, který naše data zabírají v paměti, a přitom zachovat jejich obsah relativně nezměněný. Používáme ji, když chceme ušetřit místo v paměti nebo když potřebujeme data někam poslat. Když na soubor aplikujeme kompresi, komprimujeme ho, když chceme zpět získat původní obsah, dekomprimujeme ho.

Bezztrátová komprese zachovává všechny informace obsažené v souboru, nepřijdeme tak o žádná data a můžeme se kdykoli vrátit k původní verzi souboru. Její nevýhodou je, že nedokáže zmenšovat velikost tak dobře jako ztrátová. Velmi obvykle se používá pro texty a pro komprimaci souborů nezávisle na jejich formátu. Využívají ji například archivy zip a rar, které dokáží zkomprimovat několik různých souborů nebo složek najednou. Některé další formáty s bezztrátovou kompresí jsou png, gif (obraz) a flac (video).

Jedním z jednoduchých algoritmů pro bezztrátovou kompresi je RLE (run-length encoding). Řadu po sobě jdoucích stejných znaků zakóduje do dvojice (počet hodnot, hodnota). Například řetězec aaaaaa zakóduje jako 6a, řetězec cccddce jako 3c2d1c1e.

Ztrátová komprese je efektivnější ve zmenšování velikosti souborů. Při komprimaci však můžeme navždy přijít o nějaké informace, které byly v původním souboru. Zkomprimovaný soubor tak může obsahovat lehce zkreslené detaily nebo mít nižší kvalitu než originál. Hojně se používá pro obrázky, video a zvuk. Formáty využívající ztrátovou kompresi jsou například jpg (obraz), mp3 (zvuk), mp4 a ogg (video).

Zavřít

Komprese dat (střední)

NAPIŠTE NÁM

Děkujeme za vaši zprávu, byla úspěšně odeslána.

Napište nám

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence