Nastavení cvičení


Pozor, nastavení je platné pouze pro toto cvičení a předmět.

umime.to/M6C


Stáhnout QR kód

Kódování informací textem i jinak

Jeden z nejjednodušších způsobů kódování informací je pomocí textu. Například pokud máme jít k zubaři, bude pravděpodobně jednodušší napsat si do kalendáře „zubař“ místo kreslení obrázku zubaře. Nakreslit obrázek bude trvat o něco déle a rozluštit obrázek může být těžší, pokud jsme kreslení zubařů zatím moc netrénovali.

Zakódovat jednu informaci do textu jde mnoha různými způsoby. Třeba bychom si místo prostého hesla zubař mohli zapsat Nezapomeň, že zítra máš jít na kontrolu k zubaři. Často stačí zaznamenat si jenom zásadní informace, ostatní můžeme většinou odvodit z kontextu nebo našich znalostí o světě. Díky tomu je často kód (zápis) výrazně stručnější než samotná informace, kterou zaznamenává.

Je ale potřeba dobře určit, které informace ještě můžeme vynechat a které už ne. Například pokud si do kalendáře zapíšeme DÚ Staré pověsti, za týden si už nemusíme pamatovat, v čem přesně vlastně úkol spočíval. A pokud by tento zápis po nás četl někdo jiný, nebude ani vědět, o které pověsti přesně jde.

Příklady kódování pomocí textu

  • Když píšeme na dopis adresu, kódujeme, kam má dopis být doručen.
  • Když si píšeme s kamarádem textové zprávy, kódujeme nejen to, co bychom vyprávěli, ale třeba i to, jak bychom se tvářili.
  • Názvy na obchodech kódují, co pravděpodobně v daném obchodu seženeme.
  • Text v knize kóduje příběh, pocity a spoustu dalšího, co se nám kniha snaží předat.

Text sám o sobě ale občas nestačí, takže se často hodí ho kombinovat s jinými způsoby kódování. Důležitou informaci v sešitě můžeme od ostatních barevně odlišit nebo ji podtrhnout. V mapách se kombinuje text s různými značkami a barvami. A pokud k nápisu „Nouzový východ“ přidáme i obrázek, může být lépe vidět a navíc ho mohou najít i cizinci, kteří by nerozuměli českým slovům.

Další příklady kódování z běžného života

  • Dopravní značky: Barvy, tvary a symboly na dopravních značkách kódují informace o silnici, dopravních pravidlech a nebezpečích.
  • Noty: Hudební notace kóduje zvuky, rytmus a hlasitost hudby pomocí not a dalších symbolů.
  • Čárové kódy na produktech: Čárové kódy na produktech v obchodě kódují informace o ceně a produktu.
Zavřít

Kódování informací textem i jinak (střední)

Vyřešeno:

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence