Hardware jsou hmotné (fyzické) součásti počítače. Z hardwaru sestávají jak stolní počítače, tak notebooky, smartphony aj. K fungování počítače je nutná spolupráce hardwaru a softwaru (např. operačního systému, aplikací).
Procesor
Procesor (CPU = central processing unit) je základní součástí počítače, která provádí výpočty a logické operace. Současné procesory bývají typicky vícejádrové, více čipů (fyzických jader) může zpracovávat více procesů současně. Významnou vlastností procesoru je taktovací frekvence. Souvisí s jeho výkonem (rychlostí), udává se v GHz (gigahertzech, 1 GHz = 1000 MHz).
Operační paměť
Operační paměť (RAM = random access memory) slouží k dočasnému ukládání dat, s nimiž počítač momentálně pracuje (data operačního systému a aplikací). Po vypnutí počítače se její obsah vymaže. Kapacita paměti se běžně udává v gigabajtech (GB, 1 GB = 1000 MB). Běžná kapacita operační paměti v současných zařízeních se pohybuje v řádu jednotek až desítek GB.
Úložiště
Úložiště slouží k dlouhodobému ukládání dat (např. fotografií, videí, dokumentů, operačního systému, aplikací…). Jeho kapacita se udává v GB. Kapacita úložiště je typicky větší než kapacita operační paměti (v řádu stovek GB až jednotek TB).
Na polovodičích je založena tzv. flash paměť. Tu využívá např. SSD (solid state drive, polovodičový disk), eMMC v mobilních zařízeních či paměťové karty (např. SD).
HDD (hard disk drive, pevný disk) využívá kovové plotny, na které se ukládají data na principu magnetizmu. Obsahuje pohyblivé části, je pomalejší než SSD. Někdy se využívá ve stolních počítačích, z hlediska ceny za určitou kapacitu je výhodnější než SSD.
Zdroj, základní deska
Elektrické napětí potřebné pro provoz počítače poskytuje zdroj. U mobilních zařízení je přítomen akumulátor, který lze opakovaně nabíjet. Základní deska propojuje všechny součásti počítače.
Vstupní a výstupní zařízení
Vstupní zařízení zajišťují vstup dat do počítače (typicky od uživatele, případně z prostředí). Patří mezi ně např. myš (data o pohybu), klávesnice (data o stisknutých klávesách), skener (obraz) či mikrofon (zvuk).
Výstupní zařízení mají na starost výstup dat z počítače k uživateli. Mezi výstupní zařízení náleží např. displej, tiskárna (výstupem je obraz), reproduktory (výstupem je zvuk) nebo vibrační jednotka telefonu.
Vstupní a výstupní zařízení mohou být kombinovaná: např. tiskárna (výstupní) se skenerem (vstupní) či dotykový displej (výstupem je obraz, vstupem jsou dotyky). Zařízení „zvnějšku“ připojovaná k počítači se označují jako periferie.
Komunikační rozhraní a porty
Široce využívaným komunikačním rozhraním je USB (universal serial bus). Může přenášet různé typy dat, lze jím např. i nabíjet mobilní zařízení. USB využívá hlavně koncovky USB-A a USB-C (to lze zapojovat libovolnou stranou).
K přenosu obrazu a zvuku (tedy typicky připojení displejů, projektorů) slouží porty HDMI či DisplayPort.
Tipy k procvičování
Toto témat poskytuje přehled nejzákladnějších informací spojených s hardwarem. Procvičování a informace zaměřené více „do šířky“ najdete v podtématech: