
Nevhodné vizualizace a jejich úpravy

Grafy by měly data prezentovat přehledně a jasně. V souvislosti s tím je potřeba dodržovat určité zásady jejich ztvárňování a vyhnout se typickým chybám.
Součásti grafů a jejich umístění
Grafy by měly obsahovat všechny odpovídající součásti, zejména popisy hodnot/kategorií. U sloupcových, bodových či plošných grafů by obvykle neměly chybět názvy (popisy) os. Pokud do grafu zahrneme nadpis, měl by jasně shrnovat, co graf ukazuje.
Číselné hodnoty by měly mít správný formát (např. vhodný počet desetinných míst), případně uvedenou jednotku.
Součásti grafů by měly být rozmístěné tak, aby se navzájem nepřekrývaly.
3D zobrazení
Trojrozměrné zobrazení může na první pohled vypadat lákavě, obecně však není vhodné ho používat. U „3D“ sloupců není jasné, kam až dosahují. U trojrozměrně provedeného výsečového (koláčového) grafu kategorie umístěné „vpředu“ působí jako větší (toho se někdy využívá i při manipulaci čtenáře).
Odpovídající množství kategorií
Grafy by neměly obsahovat nadměrné množství kategorií (typicky u výsečových grafů). Mnoho dat je lepší rozdělit do více grafů.
Manipulace s osami
Osy by měly (obvykle) začínat na hodnotě 0. „Podtržení“ osy (osa začíná na vyšší hodnotě) se opět může používat k manipulaci. Pokud např. bude svislá osa začínat na 10 000 Kč, 12 000 Kč bude zdánlivě působit jako „dvojnásobek“ 11 000 Kč.
Použití barev
V grafech obvykle není potřeba používat velké množství barev (např. zvláštní barvu pro každou kategorii v jednoduchém sloupcovém grafu).
Barvy by měly být voleny tak, aby šly dostatečně dobře rozlišit (např. nevybrat blízké odstíny modré, pro osoby s poruchou barvocitu není vhodné kombinovat červenou a zelenou).
Také je nutné brát ohled na médium, pomocí něhož bude graf prezentován: např. pro černobílý tisk se budou hodit spíše různé vzory výplní.
Jednotnost
Pokud prezentujeme najednou více grafů, měly by být provedené jednotně (konzistentně).
Zavřít