Typy vztahů
Vztahy mezi objekty nejsou všechny stejné. Když určíme, jakého typu jednotlivé vztahy jsou, pomůže nám to systém lépe pochopit a komunikovat o něm. Určení vztahů je klíčové, pokud potřebujeme systém zachytit programem či databází – různé typy vztahů se totiž v takovém případě implementují různými způsoby. Existuje mnoho typů vztahů, mezi ty nejběžnější patří:
Generalizace (zobecnění)
Jedna entita je typem jiné, obecnější entity. Jablko je typem ovoce, tj. ovoce je generalizací (zobecněním) jablka. V opačném směru (od obecnějšího ke konkrétnějšímu) mluvíme o specializaci (jablko je specializací ovoce), případně o konkrétním příkladu neboli instanci (3 + 4 je příkladem (instancí) obecného konceptu sčítání.) V kontextu jazyka se pro generalizaci a specializaci používá označení slova nadřazená a podřazená.
Kompozice a agregace (celek–část)
Kompozice i agregace označují vztah mezi celkem a jeho částí. O kompozici mluvíme tehdy, pokud jsou části s celkem neoddělitelně spjaty a když celek zanikne, zaniknou i jeho části (místnost – dům, kapitola – kniha, větev – strom), zatímco agregace je volná součást nějakého celku, kde části můžou existovat i bez celku a můžou být součástí více různých celků (hráč – tým, žák – škola).
Komunikace (posílání zpráv)
Jde o vztah, kdy jedna strana (odesílatel) předává informace (zprávu) druhé straně (příjemce). Webový prohlížeč odesílá na server požadavek na zobrazení určité webové stránky. Mobil posílá zprávu na nejbližší základnovou stanici, ta zprávu pošle na ústřednu, která zprávu pošle příjemci přes jeho nejbližší základnovou stanici.
Prerekvizita (nezbytný předpoklad)
Prerekvizita označuje nezbytný předpoklad – co musí existovat nebo být splněno před něčím jiným. Vstupenka je prerekvizita pro vstup do divadla, suroviny jsou prerekvizita pro přípravu jídla, znalost čtení je prerekvizitou pro řešení slovních úloh.
Kauzalita (příčina–následek)
Vztah mezi dvěma jevy, kdy jeden (příčina) přímo způsobuje nebo výrazně ovlivňuje druhý (následek). Déšť (příčina) způsobí mokré chodníky (následek). Kouření způsobuje rakovinu. Kliknutí na tlačítko způsobí odevzdání úlohy.
Kauzalita je silnější než pouhá časová následnost (zítřek následuje po dnešku, ale dnešek není příčinou zítřka) i než korelace (spotřeba zmrzliny a počet utonutí spolu korelují, protože obě jsou způsobené teplým počasím). Kauzalita je také odlišná od prerekvizity (trouba je prerekvizita pro pečení, ale přímo pečení nezpůsobí).
Zavřít