Vstupní a výstupní zařízení
Vstupní zařízení
Vstupní zařízení je hardware, pomocí kterého počítač přijímá data (typicky od uživatele či z prostředí). Mezi vstupní zařízení patří např. klávesnice (snímá stisky kláves), myš (snímá pohyb), skener (snímá obraz) či mikrofon (zaznamenává zvuk). Vstup dat do počítače zajišťuje např. i snímání dotyků v rámci dotykového displeje.
Další příklady vstupních zařízení
- joystick
- touchpad
- fotoaparát/kamera
- akcelerometr
- GPS
Výstupní zařízení
Výstupní zařízení je hardware, do kterého počítač zapisuje či zobrazuje data (typicky je zpřístupňuje uživateli). Mezi výstupní zařízení patří např. displej (zobrazuje obraz), tiskárna (zajišťuje výstup grafických dat) nebo reproduktory (zajišťují výstup zvuku).
Další příklady výstupních zařízení
- dataprojektor
- sluchátka
- plotter
Typy tiskáren
Jehličková tiskárna k tisku používá tiskovou hlavu s malými jehličkami, které přes barvicí pásku otiskuje na papír. Je levná na pořízení i na provoz, ale tiskne pomalu a nekvalitně. Využívá se například pro označování jízdenek v hromadné dopravě.
Inkoustová tiskárna tiskne pomocí vystřelování miniaturních inkoustových kapek na papír. Její pořizovací cena je nízká a tiskne kvalitně, i když ne příliš rychle. Inkoustové náplně, nazývané cartridge, jsou však poměrně drahé, takže provoz tiskárny může být nákladnější. Často se používá v domácnostech nebo v menších kancelářích.
Laserová tiskárna kreslí obraz laserem na světlocitlivý válec. Na něj se poté nanese barva, která zůstane pouze na laserem ozářených místech, a válec se následně otiskne na papír. Je drahá na koupi, ale provoz na rozdíl od inkoustové tiskárny nákladný není. Tiskne velmi rychle a kvalitně, proto je dobře využitelná na místech, kde se tisknou velké objemy stránek – například v kancelářích. Barva používaná v laserových tiskárnách se nazývá toner.
Komunikační rozhraní (porty)
Vstupní a výstupní zařízení lze k počítači připojit přes komunikační rozhraní, kterým se také říká porty. Často se setkáme s následujícími typy:
- USB je nyní pravděpodobně nejčastěji používané komunikační rozhraní. Je velmi univerzální, je možné přes něj připojit například klávesnici, myš, tiskárnu, fotoaparát nebo paměťové zařízení. Také se používá k nabíjení mobilních zařízení.
- HDMI umí přenášet digitální obrazový a zvukový signál. Připojuje se přes něj monitor, televize, nebo jiné obrazové zařízení.
Starší porty
- PS/2 se v minulosti používal k připojení klávesnice a myši, nyní je nahrazen USB.
- VGA přenáší obraz, ale na rozdíl od HDMI analogově. V současnosti se už příliš nepoužívá.
Zavřít