Informace, velikost dat

umime.to/M1J


Stáhnout QR kód

Nadřazené Přenos a komprese dat
Navazující Komprese dat

Cvičení

Rozhodovačka

Jeden z hlavních účelů počítačů je práce s informacemi a daty. Informace můžeme ukládat, přenášet mezi počítači a upravovat je. Aby počítače mohly s informacemi pracovat, musíme je zakódovat, tedy zaznamenat je určitým ustáleným způsobem, kterému budou počítače rozumět. V počítači se všechna data kódují pomocí nul a jedniček.

Bit je základní a nejmenší jednotka informace. Může mít dvě různé hodnoty, 0 nebo 1. Bity se sdružují do bytů (bajtů), jeden byte se skládá z 8 bitů. Počítače obvykle pracují s celými byty, byte je tedy většinou nejmenší jednotka, se kterou počítač dokáže manipulovat. Proto i velikost počítačové paměti a souborů v ní uložených se udává v bytech. Bit se značí jako b, byte jako B.

Všechna data jsou v počítačích ukládána a zpracovávána jako řady bytů. Protože soubory v počítačích se často skládají z mnoha milionů bytů, pro jednodušší značení velikosti dat používáme násobné jednotky. Pro jednodušší převádění mezi jednotkami zde používáme vztah 1 kB = 1000 B, někdy se však můžeme setkat i se vztahem 1 kB = 1024 B = 2^{10} B. Stejně to platí i pro ostatní násobné jednotky, tedy někdy můžeme vidět 1 MB = 1024 kB, 1 GB = 1024 MB atd.

značka název velikost
kB kilobyte 1000 B
MB megabyte 1000 kB
GB gigabyte 1000 MB
TB terabyte 1000 GB
PB petabyte 1000 TB

    

Rozhodovačka

Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.


Informace, velikost dat   


NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence