Nastavení cvičení


Pozor, nastavení je platné pouze pro toto cvičení a předmět.

umime.to/M1C


Stáhnout QR kód

Reprezentace barev

Reprezentace barev je klíčová pro mnoho oblastí, např. webdesign, digitální fotografie, video, tisk. Existuje několik různých barevných modelů, z nichž nejčastější jsou RGB, CMYK a HSL.

RGB (Red-Green-Blue) model se používá pro digitální displeje, kde se barvy zobrazují jako kombinace tří základních barev – červené, zelené a modré. Každá z těchto barev má číselnou hodnotu v rozsahu 0–⁠255. RGB kódy se často zapisují pomocí hexadecimálních čísel. Protože toto kódování je velmi často využíváno v grafických programech, hodí se mít alespoň základní intuici, jakým barvám odpovídají různé RGB kódy.

CMYK (Cyan-Magenta-Yellow-Key) model se používá pro tisk, kde se barvy tvoří mícháním tří základních barev – azurové, purpurové a žluté – s černou.

HSL (Hue-Saturation-Lightness) model umožňuje reprezentovat barvy pomocí tří parametrů – odstín, sytost a jas. Odstín se mění v rozsahu 0–⁠360 stupňů, sytost určuje intenzitu barvy a jas určuje světlost nebo tmavost barvy. Tento model umožňuje jednoduché úpravy barev, jako je změna jasu nebo sytosti.

Zavřít

Reprezentace barev (střední)

Vyřešeno:

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence