Reprezentace barev

umime.to/M1F


Stáhnout QR kód

Nadřazené Kódování a modelování » Kódování obrazu a zvuku » Reprezentace barev
Předcházející Barvy: obecné principy
Navazující CSS: barvy a jejich použití

Cvičení

Rozhodovačka

Reprezentace barev je klíčová pro mnoho oblastí, např. webdesign, digitální fotografie, video, tisk. Existuje několik různých barevných modelů, z nichž nejčastější jsou RGB, CMYK a HSL.

RGB (Red-Green-Blue) model se používá pro digitální displeje, kde se barvy zobrazují jako kombinace tří základních barev – červené, zelené a modré. Každá z těchto barev má číselnou hodnotu v rozsahu 0–⁠255. RGB kódy se často zapisují pomocí hexadecimálních čísel. Protože toto kódování je velmi často využíváno v grafických programech, hodí se mít alespoň základní intuici, jakým barvám odpovídají různé RGB kódy.

CMYK (Cyan-Magenta-Yellow-Key) model se používá pro tisk, kde se barvy tvoří mícháním tří základních barev – azurové, purpurové a žluté – s černou.

HSL (Hue-Saturation-Lightness) model umožňuje reprezentovat barvy pomocí tří parametrů – odstín, sytost a jas. Odstín se mění v rozsahu 0–⁠360 stupňů, sytost určuje intenzitu barvy a jas určuje světlost nebo tmavost barvy. Tento model umožňuje jednoduché úpravy barev, jako je změna jasu nebo sytosti.


    

Rozhodovačka

Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.


Reprezentace barev   


NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence