Získávání dat
K získávání dat slouží například:
- pozorování – Využívá lidské smysly.
- měření – Výsledkem jsou číselné údaje, které lze porovnávat. Obvykle mají určitou jednotku (např. m, kg). Pro měření bývají často využívané přístroje. Měření může být podle způsobu provedení různě přesné.
- využití dotazníků – Zahrnuje získávání informací od většího množství lidí. Často se využívá ve výzkumech veřejného mínění. Data zjištěná dotazníkem můžeme spojit s identitou (např. jménem) určitého člověka, či je sbírat anonymně.
- analýza (zpracování, vyhodnocení) jiných dat
Získaná data lze zaznamenávat do digitálních zařízení, ale třeba i jednoduše na papír.
Různá data se získávají různě obtížně. Člověk zpravidla snáze bude získávat data, která se týkají skutečností v jeho okolí, data, která se týkají menšího množství lidí či data, k jejichž získání nejsou potřeba specializované přístroje.
Mnohá data byla již zjištěna a není nutné je získávat znovu. Stačí je vyhledat ve vhodném zdroji (např. počet obyvatel Brna v minulém roce zjistíme na webu ČSU). Již existující data ale nejsou vždy volně dostupná.
Při získávání i zpracování dat se mohou vyskytnout chyby či zkreslení. Zvláště při získávání/zpracování větších souborů dat se těmto jevům nelze zcela vyhnout, je však vhodné pokusit se jejich výskyt omezit.
Zavřít