Koláčové grafy
Koláčový graf (výsečový graf, kruhový diagram, anglicky pie chart) znázorňuje data formou kruhu rozděleného na sektory, přičemž velikost každého sektoru odpovídá podílu dané kategorie na celku. Tento typ grafu je vhodný pro vizualizaci procentuálního rozdělení nebo relativních četností různých kategorií v rámci jednoho datového souboru. Výseče mohou být popsané počty procent z celku nebo přímo hodnotami.
Koláčové grafy poskytují rychlou orientaci v celkovém složení. Například z uvedených ukázek na první pohled vidíme, že zázvorky jsou přibližně z třetiny tvořené cukrem a že polovinu vánoční zásoby cukroví tvoří linecké dohromady s perníčky.
Koláčový graf je nejčastěji používán pro zobrazení kategorických dat, kde lze snadno srovnávat relativní velikosti kategorií. Typická použití zahrnují zobrazení složení rozpočtu, populace či analýzu odpovědí v dotazníku.
Varianty grafu
Koblížkový graf (anglicky donut chart nebo doughnut chart) je variací koláčového grafu, kde je střed vyříznut a graf tak tvoří prstenec (název je odvozen od americké koblihy donut). Jde pouze o estetickou variaci, která má jinak stejné použití jako základní koláčový graf.
Vícevrstvý prstencový graf (v angličtině sunburst) má více vrstev zanořených prstenců. Jde o pokročilejší typ grafu, který je vhodný pro zobrazení hierarchických dat.
Nevhodná použití koláčového grafu
Koláčové grafy není vhodné kombinovat s 3D efekty a naklápěním. Takové zobrazení může vypadat atraktivně, ale vede ke zkreslení zobrazených dat. Vizualizace dat mají především věrně zobrazovat data.
Koláčové grafy nejsou vhodné pro srovnání přesných hodnot mezi kategoriemi nebo pro zobrazení malých rozdílů, protože odhad velikosti sektorů může být nepřesný. Také pokud máme více než 5-7 kategorií, koláčový graf se stává přeplněným a těžko čitelným. V těchto případech je vhodnější jej nahradit sloupcovým grafem.
Koláčové grafy nejsou vhodné pro zobrazení změn v čase. Pro takové účely je lepší použít spojnicové grafy, které poskytují jasnější vizualizaci trendů.
Pracovní list
Kromě níže uvedených interaktivních cvičení je k dispozici také materiál na vytištění:
Zavřít