Šifry: pracovní listy

Pracovní listy ke stažení

Transpoziční šifry Substituční šifry Šifry s nápadem Šifry s kódováním Přehled kódování
řešení řešení řešení řešení

Související témata a procvičování

Shrnutí souvisejících témat a nabídku interaktivních procvičování najdete na těchto stránkách:

Náměty na použití podkladů

Skupinové řešení

Šifry jsou vděčné pro skupinové řešení. Při individuálním řešení se řešitel může snadno zaseknout či udělat dílčí chybu odrazující od dalšího postupu. Při skupinovém postupu se takové záseky snadněji překonávají. Řešení šifer také přirozeně slouží pro trénink týmové práce: sdílení nápadů s ostatními, rozvíjení cizích nápadů, dělba práce.

Nápovědy

Uvedená zadání jsou použitelná pro široké věkové rozpětí, je potřeba pouze vhodně přizpůsobit pojetí. Při soutěžním pojetím na rychlost a bez nápověd jsou zajímavá i pro dospělé řešitele. Pokud žáky vhodně navádíme (napovíme základní princip, kontrolujeme a usměrňujeme při řešení), tak je většina zadání řešitelná i pro žáky 4. třídy.

Konkrétní příklad variabilní nápovědy u pracovního listu Transpoziční šifry. Tam jsou nápovědy uvedené přímo na pracovním listu, jsou však zamíchané. V této podobě by mělo zadání dobře fungovat například pro žáky 7. třídy. Pro starší žáky můžeme nápovědy odstřihnout a dát je k dispozici, až když se při řešení zaseknou. Mladším žákům naopak můžeme přímo poradit, která nápověda patří ke kterému zadání.

Obecně je vhodné nenapovídat příliš moc a příliš brzo. Na luštění šifer je nejvíce uspokojivé, když se nám podaří překonat dílčí zásek – když v nesmyslné změti písmen či symbolů najednou uvidíme řád a přijdeme na tajnou zprávu.

Šifrovací hry

Šifry lze přirozeně zapojit do šifrovacích her a „pokladovek“ (řešitelé luští sérii šifer, která je vede k cíli). Ty mají v Česku bohatou tradici, od pokladovek na letních táborech až po rozsáhlé hry, kterých se účastní tisíce dospělých (Tmou, Sendvič).

Šifry uvedené v pracovních listech lze přizpůsobit pro vlastní texty a použít je tak pro přípravu vlastní pokladovky. Rady k tomuto způsobu využití šifer a další náměty na šifry najdete na webu šifrovačky.cz nebo v knihách Radka Pelánka (jednoho z autorů Umíme): Hlavolamikon, Šifry pro děti, Šifry a hry s nimi.

NAPIŠTE NÁM

Děkujeme za vaši zprávu, byla úspěšně odeslána.

Napište nám

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence