Vizualizace dat: typy grafů – 7. třída (7. ročník)
MX1Pojem „graf“ má bohužel v češtině několik odlišných významů. Mimo jiné máme grafy funkcí, grafy modelující vztahy mezi objekty a grafy znázorňující data. Zde se zabýváme posledním zmíněným významem.
- Sloupcové grafy typicky používáme pro znázornění hodnot pro několik kategorií (např. počet obyvatel pro jednotlivé státy). Data jsou vyjádřena jako sloupečky.
- Koláčové grafy využíváme především pro vyjádření „části z celku“ (např. jaká část lidí žije na jednotlivých kontinentech), mají blízký vztah k procentům. Data jsou vyjádřena jako výseče kruhu.
- Spojnicové grafy využíváme pro data, která jsou přirozeně uspořádána do posloupností, především pro data měnící se v čase (např. průměrná teplota v měsících). Data jsou vyjádřena pomocí lomených čar.
- Plošné grafy jsou podobné jako spojnicové, ale znázorňují hodnoty pomocí plochy.
- Bodové grafy využíváme pro vyjádření vztahu mezi dvěma veličinami (např. vztah mezi výškou a hmotností žáků ve třídě). Data jsou vyjádřena pomocí bodů.
- Histogramy vypadají podobně jako sloupcové grafy, používají se pro vyjádření rozložení hodnot spojité veličiny rozdělené do intervalů (např. rozložení hmotnosti v populaci).
Výše uvedené typy grafů je dobré umět rozlišovat. Též se hodí znát jednotlivé součásti grafů a jejich použití.
Pracovní listy
Kromě níže uvedených interaktivních cvičení jsou k dispozici také následující pracovní listy, které vždy zobrazují graf vycházející z reálných dat a k němu několik úkolů:
Rozhodovačka
Rychlé procvičování výběrem ze dvou možností.
Sloupcové grafy: mix (střední)
zadání: 63
Typicky zabere: 6 min

Spojnicové grafy (těžké)
zadání: 41
Typicky zabere: 10 min

Bodové grafy (střední)
zadání: 38
Typicky zabere: 7 min

Plošné grafy (lehké)
zadání: 28
Typicky zabere: 6 min

Pexeso
Hledání dvojic, které k sobě patří.
Rozlišování typů grafů (střední)
zadání: 8
Typicky zabere: 2 min

Porozumění
Čtení textů, odpovídání na otázky testující porozumění textu.