Nová informatika s Umíme: střední školy (rozšiřující blok)

Tento materiál nabízí základní inspiraci, jak využít Umíme informatiku ve výuce pro střední školy. Materiál lze využít mj. jako inspiraci pro přípravu školního vzdělávacího programu (ŠVP).

Přesné pojetí výuky informatiky se na jednotlivých středních školách může výrazně lišit, např. podle orientace školy, vstupních znalostí žáků a rozložení hodinové dotace. Místo rozpisu po ročnících uvádíme rozdělení na dva bloky. Základní blok popisuje témata a aktivity vhodné pro všechny typy středních škol. Rozšiřující blok, pokrytý v tomto dokumentu, nabízí další aktivity, které lze zařadit v závislosti na výukové orientaci školy.

Detailnější rozpracování možné organizace výuky nabízí výukové moduly. Pro rozšiřující blok v rámci SŠ výuky jsou vhodné především tyto moduly:

Programování v Pythonu

Na témata pokrytá v rámci základního bloku je vhodné navázat především důkladnějším probráním datových typů a jejich využití:

Dále můžeme zařadit Aplikace programování v Pythonu.

Databáze

K tomuto tématu zatím nabízíme procvičení základních principů formou výběru z možností:

Webdesign

Webdesign je aktuální a atraktivní téma. Jeho zvládnutí je náročné, protože kombinuje technické dovednosti (HTML, CSS, programování) s grafickým designem a měkkými dovednosti (např. zjišťování a ujasňování uživatelských potřeb). V této oblasti je určitě vhodné pracovat projektovým stylem, kdy žáci tvoří vlastní web. Umíme nabízí v této oblasti především procvičování základních pojmů, jejichž znalost je k vlastní tvorbě nezbytná.

Digitání technologie

Při důrazu na téma digitálních technologií, lze využít těžší sady z následujících témat:

Regulární výrazy

Regulární výrazy nepatří mezi témata typicky probíraná na středních školách. Jde však o velmi užitečný nástroj, který je současně i myšlenkově zajímavý a slouží pro trénink rozpoznávání vzorů a algoritmického myšlení. Základní použití regulárních výrazů navíc není složité a může mít smysl se mu věnovat třeba i krátký čas.

Pro tuto oblast máme samostatné interaktivní cvičení Regulární výrazy, kde jsou připravené konkrétní zadání s vyhodnocováním výrazů přímo v prohlížeči.


Zpět na rozcestník metodických materiálů.

NAPIŠTE NÁM

Děkujeme za vaši zprávu, byla úspěšně odeslána.

Napište nám

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence