Nová informatika s Umíme: 9. ročník

Tento materiál nabízí základní inspiraci, jak využít Umíme informatiku ve výuce pro 9. ročník.

Vhodné aktivity pro 9. ročník závisí na tom, jak měli žáci výuku informatiky organizovanou v nižších ročnících. Pokud žáci nepoužívali Umíme v předchozí výuce, má určitě smysl zařadit i aktivity doporučené pro 7. ročník a 8. ročník.

Detailnější rozpracování možné organizace výuky nabízí výukové moduly. Pro 9. ročník jsou použitelné především tyto moduly:

Algoritmické myšlení a základy programování

V přechodném období, kdy dochází k postupnému náběhu nové výuky informatiky, je možné, že žáci mají minimální zkušenosti s algoritmickým myšlením a blokovým programováním. V takovém případě je vhodné věnovat pozornost především cvičením orientovaným přímo na tuto oblast:

Pokud již studenti zkušenost z této oblasti mají, může být vhodné věnovat pozornost primárně vlastním projektům, kde si studenti sami definují zadání (např. za využití nástroje Scratch nebo programování fyzických robotů). Procvičování v Umíme přitom poslouží jako užitečné opakování a procvičení základních konceptů potřebných v projektech.

Jako případný bonus lze zařadit textové programování v jazyce Python. Zajímavý způsob, jak plynule přejít z blokového na textové programování, nabízí želví grafika. Pro ni je dostupná i verze Python želva, která obsahuje analogické úlohy jako cvičení na želví grafiku s bloky.

Digitální technologie

V této oblasti nabízí Umíme především procvičování formou cvičení Rozhodovačka, které slouží buď jako rychlý úvod do tématu nebo naopak opakování.

U témat, která se týkají přímo digitálních technologií, jsou na úrovni základní školy relevantní především lehčí sady či vybraná podtémata:


Úplný přehled cvičení –⁠ uvádí přehled všech dostupných cvičení, která mohou být použitelná pro 9. ročník (včetně těch méně typických).

Zpět na rozcestník metodických materiálů.

NAPIŠTE NÁM

Děkujeme za vaši zprávu, byla úspěšně odeslána.

Napište nám

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence